sobota, 19 marca 2011

Kurczak na butelce

Wraz z Wielkim Postem mamy rodzinne postanowienie ograniczenia słodyczy, więc na jakiś czas będzie trochę mniej przepisów na słodko, a więcej na słono. 
Dziś kurczak na butelce. Trafiłam na tego kurczaka zupełnie przypadkiem. Kurczak jest prosty do wykonania i pyszny. Piwa w ogóle nie czuć, a mięso jest soczyste i delikatne. Polecam wszystkim miłośnikom pieczonego kurczaka. Przepis pochodzi z tej strony.

  

Składniki:
  • kurczak (ok. 2 kg)
  • półlitrowa butelka jasnego piwa 
  • 2 łyżeczki oliwy
  • papryka słodka
  • 5-6 ząbków czosnku
  • vegeta
  • sól i pieprz
Wykonanie:
Dzień wcześniej kurczaka umyć i przygotować marynatę. Olej zmieszać z solą, pieprzem, czerwoną papryką, vegetą i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Porządnie natrzeć marynatą kurczaka, po czym umieścić go w dużym naczyniu i przechować przez noc w lodówce.

Następnego dnia gdy jesteśmy gotowi zacząć przygotowania do obiadu wyjmujemy piwo i kurczaka. Butelkę piwa namoczyć w ciepłej wodzie w celu pozbycia się naklejek. Gdy butelka jest już ich pozbawiona, otwieramy ją i odlewamy połowę zawartości do szklanki. Na butelkę z pozostałą zawartością piwa nabijamy kurczaka (patrz zdjęcie). Butelkę stawiamy w blaszce lub naczyniu żaroodpornym. Można wsypać niewielką ilość soli do butelki (piwo z butelki obleje kurczaka i pierwsze podlewanie będziemy mieć za sobą). Blaszkę z kurczakiem wstawić na dolny ruszt do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i piec  przez około 2 godziny, podlewając go co mniej więcej pół godziny odlanym wcześniej piwem.  Gdy kurczak jest już gotowy, wyjmujemy go i zdejmujemy przed podaniem z butelki. Warto odczekać mniej więcej 20 minut przez pokrojeniem go by nie odpłynęły z niego soki.

Smacznego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przyciski Listonic